Menadžment u sportu
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Fakulet za menadžment u sportu, Univerzitet Braća Karić

Na samom početku hteli bismo da definišemo reč ''menadžer'' i reč ''menadžment''.
Sinonimi koji se mogu naći po rečnicima su: ''odlučiti'', ''planirati'', ''kontrolisati'', ''organizovati'', ''vladati'', ''postići ciljeve'', ''voditi'', ''motivisati'', ''dominirati'', ''upravljati'', pa čak i ''manipulisati''.
Pojam menadžment najjednostavnije možemo prevesti kao upravljanje. Menadžment je neophodan za funkcionisanje različitih organizacija, počev od škole, fakulteta, sportskih klubova, privrednih organizacija, pa sve do države, vojske, itd.
Kao specifičan društveni fenomen menadžment je veoma star. Organizovanje i organizacije i ideje kako da se njima upravlja postoje koliko i ljudska civilizacija. Upravljanje privrednim oganizacijama se pojavljuje sa pojavom prvih industrijskih preduzeća, to jest otprilike pre oko 200 godina.
Jedan od najvećih apologeta menadžera i upravljačke misli, čovek koji je napisao na desetine knjiga iz ove oblasti je Piter Draker i on kaže:
''Kada sam prvi put krenuo u proučavanje menadžmenta, za vreme Drugog svetskog rata i neposredno posle, menadžer je definisan kao ''neko ko odgovara za rad podređenih''. Menadžer je, drugim rečima, bio ''bos'', ''gazda'', ''šef'', a menadžment je značio nivo i moć, vlast. Dakle, po Drakeru upravljanje određenim poslom (biznisom), drugim menadžerima i zaposlenima čini srž menadžerskog posla. Ovo je verovatno i dalje definicija koju dobar deo ljudi ima na umu kad govori o ''menadžerima'' i ''menadžmentu''. Ali do početka 1950-tih definicija menadžera se već izmenila u smislu da je to onaj koji je ''odgovoran za izvođačko praktično delovanje ljudi''. Danas znamo da je to preuska definicija. Prava definicija menadžera jeste da je to onaj ko ''odgovara za primenu i praktičnu izvođačku stranu znanja''.
Vreme u kome živimo je vreme velikih promena, neizvesnosti, rizka i odgovornosi za poslove i razvojne projekte. Promene su u svim sferama života, pa i u sferi sporta. Sve te promene zahtevaju modernog i uspešnog sportskog menadžera koji mora biti kreativan, nezadovoljan osrednošću, ispunjen željom za promenama i uspehom. Takođe, treba da je flesibilan i prilagodljiv promenama u okruženju, brz i efikasan da stvori dobru sportsku organiaciju, sposoban da prepozna i odabere dobre saradnike, članove kluba i talente, iskoristi njihov kreativni i intelektualni potencijal, da komunicira i sarađuje sa ljudima, da zna da sluša i razmatra zahteve i stavove članova organizacije, da ih motiviše, nagrađuje i da stvori tim koji postiže uspeh.
Danas se često postavlja pitanje da li je menadžmet zanat, nauka ili umetnost. Mi bismo rekli da je menadžment sve to. Svaki menadžer u svom razvoju ima šansu da, počevši od nivoa zanata, dostigne nivo umetnika u svom poslu. Najvažniji uslov postizanja vrhunskog nivoa leži u nama samima. I u menadžmentu, kao i na ostalim poljima ljudske kreativnosti, važi univerzalni obrazac: 1% talenta i 99% rada!

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!